top of page

Şirketinizin değerini biliyor musunuz?

Sparta & Co, satıcılar, alıcılar, özel sermaye ve yatırım bankaları için Uluslararası Değerleme Standartlarına göre değerleme yapmaktadır.

​​

Bir şirket değerinin değişkenleri hakkında ayrıntılı bilgi için doğru ve kapsamlı bir şirket değerlemesi yapmak çok yararlıdır. Ayrıca, bu değişkenlerin her biri  iyileşme veya bozulma değeri üzerindeki etkisini ölçmeye yardımcı olur.

Kurumsal bir işlemde, değerleme hazırlamak, iyi müzakereye hazırlanmak ve şirket değerini en üst düzeye çıkarmak için önemli bir adımdır.

 

İyi bir değerleme dikkatlice düşünülmüş ve mantıklı olmalı, sayısal argümanlar içermelidir.

 

Şirket değerlemesinin faydaları;

 

Eğer bir satıcı iseniz;

Değerleme çok önemli bir müzakere aracıdır. Akılcı taraflarla açık ve kapsamlı bir değerlendirme, etkili tartışmalar vardır.

1. İşletmenizin gerçek değer aralığını bilmenizi öneririz.

2. Değerleme, satış sürecinde şirketinizin güçlü ve zayıf yanlarını anlamanıza yardımcı olur.

3. Edinilen potansiyel sinerjiler gelecekteki değer üzerinde etkili olacaktır ve satıcının değer üzerindeki bu değişkenleri anlamasına izin verecektir. İyi bir değerleme ile müzakere edersek, bu sinerjilerin büyük bir kısmını elde etmemize izin vermiş oluruz.  Potansiyel sinerjilerin değeri varlık sahibine aittir. Bu sinerjilerle müzakere edersek, çok şey elde ederiz.

 

Eğer bir alıcı iseniz;

Eğer bir alıcı iseniz, kendi değerlemenizi hazırlamanız gerekir. Müzakere için şirketin borcunu ve finansal gücünü de anlayabilirsiniz.

1. Satıcıların şirketlerinin değeri konusundaki bakış açısı her zaman yüksektir ve duygulardan etkilenir. Gerçeğe uygun değerini uluslararası değerleme teknikleri ile açıklayabileceksiniz.

2. Şirket değeri finansal tabloların mevcut durumuna ve beklentilerine aittir. Yurtiçi ve küresel ekonomik görünüm, sektörel çevre ve Şirket rakamları konusunda uzmansanız, tahminleriniz firmaların değerini belirler.

3. Bir şirket hakkında bir değerleme raporu, firmanın geçmişi anlamına gelir ve geleceği görmeye yardımcı olur.

4. Satın almak istediğiniz şirketin beklenen nakit akışlarını görebilirsiniz.

bottom of page